Skip to content

آشنایی با سیاره ی مریخ

پارس دانش:مریخ سیاره چهارم نسبت به  خورشید است.رومیان باستان آن را خدای جنگ نامیدند و به علت سرخ  به نظر رسیدن آن به سیاره سرخ معروف است . مریخ یک سیاره ی زمین گونه است با یک  اتمسفر نازک که بیشتر آن دی اکسید کربن است.

نمایه ی سیاره ی مریخ

جرم: ۶۴۱٫۶۹۳٫۰۰۰٫۰۰۰ بیلیون تن

قطر استوایی: ۶٫۸۰۵

محیط استوایی: ۲۱٫۲۹۷ کیلومتر

اقمار شناخته شده: ۲

نام اقمار: فوبوس  و دیموس

فاصله ی از خورشید :۲۲۷٫۹۴۳٫۸۲۴ کیلومتر(۱٫۳۸AU)

دوره ی طی مدار : ۶۸۶٫۹۸ روز زمینی

دمای سطحی : از ۸۷- تا  ۵-

اولین رصد: هزاره ی دوم قیل از میلاد

رصد: توسط ستاره شناسان مصری

  حقایقی درمورد سیاره ی مریخ

  • خشکی های زمین و مریخ تقریبا با هم برابر است

حتی با اینکه مریخ  فقط ۱۵ درصد حجم و ۱۰ درصد جرم زمین رادارد ولی چون دو سوم مساحت زمین را آب فرا گرفته است  مساحت خشکی های زمین و مریخ با یکدیگر برابر است .گرانش سطحی مریخ ۳۷درصد گرانش زمین است ( این به این معناست که شمادر مریخ نسبت به زمین سه برابر بیشتر می توانید بجهید )

مریخ محل بلند ترین کوه منظومه ی شمسی است

کوه المپوس ، آتشفشانی است که ۲۱ کیلومتر ارتفاع و ۶۰۰ کیلومتر قطر در قاعده ی خود دارد  . با وجود اینکه بیش از میلیاردها سال ازتشکیل آن می گذرد ، شواهد ی از گدازه های آتشفشانی جریان یافته وجود دارد که بسیاری از دانشمندان را بر این باورمی رساند که هنوز هم می تواند فعال باشد.

مقایسه کوه های زمین با کوه المپوس                                                    کوه المپوس

7nohx           olympusmons-se-1-1280

  • فقط ۱۸ ماموریت به سمت مریخ موفقیت آمیز بوده است.

از سپتامبر ۲۰۱۴ ،۴۰ ماموریت برای  مریخ در نظر گرفته شده است  که شامل :مدارگرد ،کاوشگر و مریخ نورد می باشداما شامل پرواز در ارتفاع پایین نمی شود .  بیشتر اطلاعات مریخ از “مریخ  کنجکاوی ” در سال ۲۰۱۲،ماموریتMAVEN در۲۲سپتامبر۲۰۱۴ ، به دنبال آن مدارگرد تحقیقاتی  سازمان فضایی هند MOM MANGALYAAN در۲۴ سپتامبر ۲۰۱۴ به مارسیده است .ماموریت بعدی مریخ به نام ” EXOMARS ” است که توسط آژانس فضایی اروپا برای سپتامبر سال ۲۰۱۶برنامه ریزی شده است . این ماموریت شامل یک مدارگرد و یک کاوشگراست که به دنبال کاوشگر رباتیک “INSIGHT” ناسا فرستاده خواهد شد.

سطح مریخ که بسیار شبیه بیابان های زمین است

Mars surface close to equator

 

در مریخ خورشید نصف اندازه اش در زمین دیده می شود

117988main_image_feature_347_ys_4

در نزدیک ترین نقطه نسبت به خورشید،نیمکره جنوبی به سمت خورشید متمایل می شودوباعث تابستانی کوتاه وداغ می شوددرحالی که نیمکره ی شمالی یک زمستان کوتاه سرد را تحمل می کند. در دور ترین نقطه نسبت به خورشید نیمکره ی شمالی مریخ به سمت خورشید متمایل می شود که باعث تابستانی ملایم وطولانی می شود در حالی که نیم کره جنوبی متحمل یک زمستان سرد و طولانی است .

  • قطعاتی از مریخ به زمین افتاده

دانشمندان آتار کوچکی از اتمسفر مریخ را در شهاب سنگ هایی که به شدت از سطح مریخ پرتاب شده، سپس برای میلیون ها سال درمیان بقایای کهکشانی به دور منظومه شمسی  قبل از برخورد به زمین  گردش کرده اند را یافته اند. این مسئله اجازه می دهد تادانشمندان قبل راه اندازی ماموریت های فضایی به  مطالعه مریخ بپردازند.

  • مریخ نام خود را از خدای جنگ رومی گرفته است .

یونانیان باستان آن را بعد خدای جنگ خود، ARES  نامیدند. به همین ترتیب رومیان باستان با توجه به رنگ سرخ خون گونه آن را خدای جنگ نامیدند.درفرهنگ های دیگر مانند چین آن را ستاره ی آتش  می نامیدند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *